مقالات نهال

زمان باردهی درخت گردو

زمان باردهی درخت گردو

درخت گردو در چند سالگی بار می دهد؟

آیا می دانید زمان باردهی درخت گردو چه زمانی است؟ با نهالستان سهند نهالهمراه باشید تا به طور دقیق پاسخ این سوال را بدانید. همان طور که میدانید احداث باغ تجاری گردو می تواند یک سرمایه گذاری کم ریسک و تضمینی برای تمام افراد باشد. اما این کار نیاز به تلاش فراوان و کمی هم صبوری دارد. شما بعد از اینکه نهال های گردو خود را در باغتان کاشتید، نمی توانید انتظار داشته باشید که بلافاصله به ثمر بنشینند و محصولات باغتان وارد بازار شود. در این شرایط، تنها چاره کار این است که چند سالی صبر کنید تا زمان باردهی درختان گردو فرا برسد. هر کدام از ارقام مختلف گردو در سنین خاصی بعد از کاشت، شروع به باردهی می کنند.

سن باردهی درختان گردو به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که از بخش های قبلی متوجه شدید، سن باردهی هر کدام از گونه های درختان گردو با هم متفاوت است. اما علاوه بر گونه درخت، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند روی سن و حجم باردهی این درختان تاثیر داشته باشند. برخی از مهمترین عوامل تاثیر گذار روی باردهی درخت گردو، شامل موارد زیر هستند:

  • شرایط کلی نهال خریداری شده و مرغوبیت و سلامت آن
  • شرایط آب و هوایی منطقه ای که نهال در آن کاشته شده و میزان سازگاری نهال با این اقلیم
  • میزان و روش آبیاری درختان گردو و برآورده شدن نیازهای آبی درخت به شکل درست
  • نحوه کوددهی به درختان و عملکرد شما در رفع نیازهای تغذیه ای آن ها
  • خاکی که شما نهال را در آن می کارید و مناسب بودن این خاک از نظر زهکشی، مواد مغذی، بافت و…
  • هرس کردن درست و اصولی درختان
  • نوع پیوند درخت

سن باردهی ارقام مختلف گردو

همانطور که می دانید، درخت گردو دارای ارقام و انواع مختلفی است. هر کدام از گونه های مختلف این درخت، دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود هستند؛ پس اگر بخواهیم بگوییم که درخت گردو در چند سالگی بار می دهد، باید گفت که هیچ پاسخ مشخصی برای این سوال وجود نداشته و هرکدام از ارقام گردو در سنین خاصی شروع به باردهی خواهند کرد.

اما به طور متوسط و میانگین، سن باردهی درختان گردو در حدود 5 الی 7 سال بعد از کاشت آن هاست. البته در سال های اولیه باردهی، حجم محصول آن ها کم بوده و نمی توان آن را به بازار عرضه کرد. اما بعد از یکی دوسال، به حجم باردهی مطلوبی می رسند. در اینجا به شما می گوییم که برخی از معروف ترین ارقام درخت گردو در چند سالگی بار می دهند.

درخت گردو ژنوتیپ 12

این واریته از گردو، در گروه درختان گردوی پوست کاغذی و دیرگل قرار می گیرد. نهال های گردو ژنوتیپ 12 در همان اولین سال بعد از کاشت، به بار می نشینند. حجم باردهی این درختان هم در بهترین حالت حدود 35 کیلوگرم است.

درخت گردو ژنوتیپ 21

نهال گردو ژنوتیپ 21، یکی از ارقام اصلاح شده و دیر گل درختان گردو است. این نهال معمولاً در اولین سال کاشت، به بار می نشیند. حجم باردهی آن هم چیزی حدود 45 کیلوگرم خواهد بود. عمر اقتصادی این گردو حدود 120 سال است و به همین دلیل، خرید آن می تواند سرمایه گذاری هوشمندانه ای باشد.

درخت گردو فرنور

یکی از نکات جالبی که در مورد نهال گردو فرنور وجود دارد این است که این نهال، در همان سال اول بعد از کاشت شروع به محصول دهی می کند. اما میزان باردهی آن در این زمان، بسیار اندک و انگشت شمار است. از سال دوم به بعد، میزان باردهی این درخت به شکل قابل توجهی افزایش می یابد تا در نهایت به 6 تن در هر هکتار برسد.

درخت گردو چندلر

این رقم گردو هم جزو انواع نهال گردو زود بازده است و در همان سال اول شروع به باردهی می کند. اما اگر بخواهید از نهال گردو چندلر به سود برسید، باید در 5 سال اول بعد از کاشت نهال، منتظر باردهی اصلی این رقم باشید. با کاشت نهال چندلر در باغ خود و رعایت شرایط مطلوب، می توانید سالیانه از هر هکتار باغ گردو چندلر، نزدیک به 6 تن محصول برداشت کنید.

درخت گردو تویسرکان

باردهی نهال گردو تویسرکان حدودا سه سال بعد از کاشت این نهال و به صورت پراکنده و اندک شروع می شود. بعد از گذشت 5 الی 6 سال از کاشت این نهال، می توانید محصول آن را وارد بازار کنید.

حجم محصول دهی این رقم از درختان گردو هم مانند دو رقم قبلی، حدود 6 تن در هر هکتار است.

درخت گردو پکان

گردو پکان یکی دیگر از محبوبترین ارقام نهال گردو در بین باغداران است. این درخت به دلیل حجم باردهی خوبی که دارد (بیشتر از 6 تن در هر هکتار)، به یک محصول پرفروش در نهالستان های معتبر تبدیل شده است. اگر نهال گردو پکان را در باغ خود کاشته باشید، باید از سال ششم بعد از کاشت منتظر محصول دادن آن باشید.

درخت گردو خوشه ای

این نوع درخت گردو کمی دیرتر از ارقام قبلی به بار می نشیند. شما باید برای برداشت محصول از این درخت، حدود 5 الی 8 سال صبر کنید. اما حجم باردهی آن بسیار مطلوب است و کاشت آن، در آینده سود زیادی را عاید باغداران خواهد کرد.

جمع بندی

در این بخش سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که درخت گردو در چند سالگی بار می دهد. همانطور که متوجه شدید، هرکدام از ارقام مختلف نهال های گردو در سنین خاصی به بار می نشینند. همچنین عوامل زیادی وجود دارند که می توانند روی باردهی این درختان تاثیر بگذارند.

در صورتی که شما نهال مناسبی را مطابق با شرایط خود و اب و هوای منطقه زندگیتان خریداری کنید، این نهال در مدت زمان کوتاهی به بار نشسته و حجم محصول خوبی هم برای شما تولید خواهد کرد. به همین خاطر حتما باید قبل از خرید نهال، برای انتخاب نهال مناسب با کارشناسان ما در تیم سهند نهال مشورت کنید.

چرا خرید نهال از نهالستان سهند نهال؟

این نهالستان بزرگترین تولید کننده نهال در غرب کشور با همکاری و ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی و بیش از سه دهه در زمینه نهال کاری – نهال فروشی – خرید نهال – فروش نهال و احداث باغات مدرن اقتصادی میوه فعالیت دارد.

این شرکت سالیانه 5 هکتار نهالستان از انواع نهال پیوندی و غیر پیوندی انگور زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود 300 هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید می کند و به داخل و خارج از کشور صادر می کند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *