مقالات نهال

بهترین نهال گردو برای اردبیل

بهترین نهال گردو برای اردبیل

راهنمای انتخاب نهال گردو برای اردبیل

اگر قصد خرید نهال گردو برای اردبیل را دارید حتما راهنمای انتخاب نهال گردو برای اردبیل را به طور دقیق مطالعه نمایید. استان اردبیل با توجه به اینکه در شمال کشور واقع شده است، جزء مناطق سرد و کوهستانی به شمار می آید. از آنجایی که در این مطلب می خواهیم در مورد بهترین نهال گردو در اردبیل صحبت نماییم، می بایست قبل از آن کمی با خصوصیات آب و هوایی این منطقه آشنا شوید.

در استان اردبیل بارش برف و باران بسیار است و در بعضی از مناطق این استان شاهد یخبندان های طولانی نیز هستیم. استان اردبیل از نظر بافت خاک به جز در بعضی از مناطق، شاهد بافت نرم خاک هستیم که بسیار مناسب کاشت نهال گردو است. همانطور که میدانید باید خاک محل کشت نهال گردو سبک و نفوذ پذیر باشد. با توجه به اینکه این مناطق در بعضی از فصول سال شاهد بخبندان های بسیاری است، توصیه می شود اگر قصد کاشت نهال گردو را دارید، مواد معدنی مورد نیاز خاک به ویژه کود مورد نیاز درخت گردو را تامین نمایید.

معرفی شهر اردبیل

استان اردبیل، یکی از استان های پهناور ایران است و مرکز آن شهر اردبیل می باشد. اردبیل از نظر منابع کشاورزی و پرورش بهترین نهال گردو به ویژه گردشگری بین اقوام و اقلیم های مختلف شناخته شده است و سالانه پذیرای گردشگران خارجی و داخلی زیادی است. به دلیل قرارگیری منطقه اردبیل در دامنه کوه های اتشفشانی، مناطقی مثل سرعین، دارای ذخایر آب گرم است که سالانه افراد زیادی به این مکان ها به منظور آب درمانی و همچنین تفریح به این شهرها مراجعه می کنند. به دلیل خواص گوگردی زمین های این منطقه، به جز گونه های خاصی از درخت و گیاهان، پوشش گیاهی زیادی نمی تواند در این خاک ها رشد کند و محصولی را تولید کند.

معرفی 4 رقم از بهترین درخت گردو برای استان اردبیل:

از آنجایی که درختان گردو به ذاته دوستدار سرما هستند و باید در مناطقی که سردسیر است عمدتا کشت شود تا نیاز سرمایی متناسب با خود را دریافت کند، استان اردبیل بهترین منطقه برای کشت نهال گردو می باشد.

از بین چندین نژاد درخت گردو که در ایران کشت می شود، 4 نهال درخت گردو بهترین انتخاب برای کشت در اقلیم اردبیل است که شامل:

  1. نهال گردو چندلر
  2. نهال گردو فرنور
  3. نهال گردو ژنوتیپ
  4. نهال گردو کانادایی است.

درخت گردو چندلر

به طور خلاصه در مورد نهال گردو چندلر باید بگوییم که این نهال گردو که جزء بهترین نهال ها برای کشت در استان اردبیل است. نژاد و ریشه آمریکایی دارد و در برابر سرما و بیماری به مقاومت بسیار بالایی دارد. رنگ مغز درخت گردو چندلر قهوه ای می باشد و وزن آن 15 الی 20 گرم است و ضخامت پوسته چوبی آن کم است و به راحتی مغز آن از پوسته جدا می شود. بهتر است بدانید که در شرایط ایده آل، هر درخت گردو چندلر می تواند تا 70 کیلو گردو خشک را تولید کند.

نهال گردو فرنور

نهال دوم که به عنوان بهترین نهال برای کشت در استان اردبیل معرفی کردیم نهال فرنور است. این نهال گردو نیز مقاومت بالایی در برابر سرما است و بهترین گردو برای مناطق سردسیری است. همچنین باید بدانید که حداکثر عملکرد این درخت گردو در هر درخت بالغ بین 65 تا 75 کیلو است. اصالت این نهال به کشور فرانسه بر میگردد و از ارقام پیوندی بسیار محبوب بازار گردوی ایران می باشد.

نهال گردو ژنوتیپ

سومین نهال، نهال گردو ژنوتیپ سهند نهال یک نهال اصلاح نژاد شده‌است. این رقم توسط مجموعه سهند نهال و متخصصین کشاورزی خبره ایران به وجود امده‌است. این نهال در برابر بیماری ها و آفات بسیار مقاوم است. همچنین این درخت گردو در برابر سرما بسیار مقاوم سازی شده است و جزء بهترین نهال گردو برای کشت در اردبیل می باشد. پایه بذری می باشد و باردهی آن در اولین سال پس از کاشت آغاز می شود و در حدود 60 الی 70 کیلو باردهی دارد.

نهال گردو کانادایی

و در آخر نهال گردو کانادایی، یکی از ارقام محبوب گردوی قدیمی و سنتی در ایران می باشد که آن را به اسم کانادایی می شناسند. این نژاد هم پایه بذری بوده و به نسبت 3 نهالی که در پیش تر معرفی شد، باردهی کمتری دارد و قامت بسیار بلندی دارد و باردهی آن پراکنده می باشد.

کلام آخر

خرید نهال گردو شناسنامه دار جهاد کشاورزی اردبیل برای انواع ارقام نهال گردو در اردبیل و نهال میوه امکان پذیر است. خرید عمده نهال از نظر اقتصادی به نفع باغداران است. برای توسعه باغ گردو یا احداث باغ گردو در اردبیل می توانید با نهالستان سهند  تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. نهالستان سهند ، مرجع توزیع نهال میوه و عرضه نهال گردو است. نهال های با کیفیت و سالم از این نهالستان برای باغداران ارائه می ‌شوند و خدمات متنوعی در زمینه نگهداری از نهال ها، آبیاری صحیح و کوددهی مناسب نیز برای باغداران در نظر گرفته شده است.

چرا خرید نهال از نهالستان سهند نهال؟

این نهالستان بزرگترین تولید کننده نهال سیب در غرب کشور با همکاری و ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی و بیش از سه دهه در زمینه نهال کاری – نهال فروشی – خرید نهال – فروش نهال و احداث باغات مدرن اقتصادی میوه فعالیت دارد.

این شرکت سالیانه 5 هکتار نهالستان از انواع نهال پیوندی و غیر پیوندی انگور زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود 300 هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید می کند و به داخل و خارج از کشور صادر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *