مقالات نهال

امکانات ضروری کاشت صنوبر

امکانات ضروری کاشت صنوبر

اگر قصد کاشت نهال صنوبر در باغ خود دارید بایستی قبل از کاشت این رقم امکانات ضروری کاشت صنوبر را خوب بشناسید و این موارد را تامین کنید. همچنین برای خرید نهال صنوبر با سهند نهال در ارتباط باشید.

آشنایی با درخت صنوبر

درخت صنوبر با نام انگلیسی Cottonwood و نام علمی Populus alba گونه‌ای از راسته تیره بیدیان (Salicaceae) با ریشه‌های سطحی و رشد فوق‌العاده و یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین درختان چوب و بومی آمریکای شمالی است با این‌حال اصل و نسب درخت صنوبر ریشه در روم باستان دارد.

این درخت به‌دلیل وزن سبک در ساخت‌وساز یکی از منابع ارزشمند برای مصالح ساختمانی و صنعت مبلمان است. درخت صنوبر دارای برگ‌هایی به شکل بادبان با ساقه‌های مسطح بلند است که حتی ملایم‌ترین نسیمی باعث لرزیدن آن‌ها می‌شود.

برگ درخت صنوبر درشت، مثلثی و قلبی شکل با برگ‌های سبز است که در پاییز زرد می‌شود. همچنین تنه این درخت به‌قدری ضخیم است که می‌تواند حداقل‌ترین آسیب را در برابر آتش‌سوزی داشته باشد.

با این‌حال به‌دلیل سریع‌الرشد بودن این درخت چوب‌های آن نرم و شکننده است و  به‌راحتی در شرایط باد شدید می‌شکند. معمولاً طول عمر درخت صنوبر 70 تا 100 است اما برخی از گونه‌های این درخت اگر در یک محیط مناسب رشد کند، می‌تواند بین 200 تا 400 سال نیز عمر کند.

هر درخت صنوبر دارای گل‌های نر و ماده است که در فصل بهار، قبل از پیدا شدن سروکله برگ‌ها، می‌توانید دسته‌های آویزان از شکوفه‌های زرد رنگ را مشاهده کنید.

امکانات ضروری کاشت  صنوبر

زمین مناسب

گرچه درختان صنوبر در حاش یه رودخان ههای تنگ وکم عرض، در اراضی ناهموار و حاشیه ای رودخانه های دائمی به صورت تک درخت و یا ردیف های درخت ی دی ده می شوند اما وقتی بحث از کاشت صنوبر و زراعت چوب است زمین مورد نظر باید از خصوصیات و ویژگی های یک زمین مطلوب برای کشت وکار برخوردار باشد. این عرصه باید کم شیب باشد تا امکان عملیات زراعی و آبیاری در آن وجود داشته باشد. سنگلاخی، شیب دار، باتلاقی و ماندابی نباشد و تا حد امکان در معرض بادهای گرم و سرد قرار نداشته باشد

خاک مناسب

خاک مناسب برای صنوبرکاری باید استانداردها و ویژگی های مطلوب یک خاک زراعی را داشته باشد. این خاک باید ترکیب مناسبی از عناصر مختلف را دارا باشد تا بتواند نیازهای گیاه را تأمین کند. خاک باید سبک و نفوذپذیر باشد تا امکان نفوذ آب و اکسیژن را فراهم کند. همچنین خاک های متراکم، دارای ساختمان بد و با خلل و فرج درشت برا ی صنوبر کاری مناسب نیست. مناسب ترین خاک برای صنوبرکاری خاکی است که دارای

بافت یکنواخت با نسبت مناسبی از ذرات رس (کمتر از 30 درصد) و سیلت باشد. ریشه درختان صنوبر در مناطق آبگیر و با زهکش نامناسب نمی تواند از اکسیژن محلول در آب استفاده کند و سبب خفگی ریشه و از بین رفتن درخت می شود.

مواد آلی و شیمیایی

درختان صنوبر سریع الرشد هستند بنابراین می توانند در دوره زمانی کوتاه تر از دیگر درختان، مواد غذایی مورد نیاز خود را از خاک تأمین و به چوب تبدیل کنند کودهای شیمیایی و به خصوص ترکیب های مختلف کودهای

ازت، فسفر و پتاس امروزه به عنوان مؤثرتر ین و کاربردی ترین کودهای شیمیایی محسوب می شوند که مواد مورد نیاز خاک را در رویش های زراعی و باغی به نحو مطلوب تأمین می کنند درختان صنوبر به سبب رشد سریع و تولید ماده آلی فراوان نیاز به موادغذایی مناسب دارند. کاربرد انواع کودهای دامی وگیاهی و نیز انواع کودهای شیمیایی به طور محدود بسته به شرایط خاک منطقه در سنین اولیه رشد (یک تا سه سال) می تواند مورد استفاده قرار گیرد

نهال صنوبر را از کجا بخریم؟

نهال صنوبر اگر از نهالستان معتبر دارای مجوز جهاد کشاورزی خریداری کنید، برای شما درآمدزایی خواهد داشت.

نهالستان سهند نهال با چندین سال تجربه در زمینه کشاورزی و فروش نهال های میوه و غیر میوه با کمک کارشناسان و مهندسان کشاورزی فعالیت می کند. همچنین در این نهالستان می توانید بدون مراجعه حضوری و تماس با مشاوران فروش خرید خود را انجام دهید.

خرید نهال صنوبر که دارای گواهی سلامت و قرنطینه باشد واقعاً از نظر رشد و سودآوری درخت به خریدار اطمینان می دهد. بنابراین، بدون تردید، نهال های صنوبر را از نهالستان های معتبر تهیه کنید. در صورت داشتن سوال یا مشاوره می توانید با کارشناسان نهالستان سهند نهال تماس بگیرید.

چرا خرید نهال از نهالستان سهند نهال؟

این نهالستان بزرگترین تولید کننده نهال سیب در غرب کشور با همکاری و ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی و بیش از سه دهه در زمینه نهال کاری – نهال فروشی – خرید نهال – فروش نهال و احداث باغات مدرن اقتصادی میوه فعالیت دارد.

این شرکت سالیانه 5 هکتار نهالستان از انواع نهال پیوندی و غیر پیوندی انگور زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود 300 هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید می کند و به داخل و خارج از کشور صادر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *