مقالات نهال

مزایای نهال گردو خوشه ای

مزایای نهال گردو خوشه ای

اگر میخواهید دلیل محبوبیت نهال گردوخوشه ای را بدانید باید مزایای کاشت نهال گردو خوشه ای را بطور اصولی بدانید و سپس اقدام به خرید نهال نمایید.  چرا پرورش نهال گردوی خوشه ای در ایران طرفداران زیادی دارد؟ معایب گردو خوشه ای بیشتر است یا مزایای آن؟ نهال گردوی خوشه ای هم از لحاظ اقتصادی و هم مصرف خوراکی در ایران بسیار محبوب و مورد توجه است. مغز گردوی خوشه ای جزو خشکبار پرمصرف در بازار شناخته می شود. همچنین علاوه بر خواص زیاد، محصول این درخت برای تمام رده های سنی مفید است.

معرفی کلی درخت گردو خوشه‌ ای:

 زادگاه اصلی گونه اصلی گردو خوشه ای کشور فرانسه و اصالت گونه دیگر این درخت که محبوبیت زیادی دارد به کشور ایران برمی گردد. به طور کلی درخت گردو خوشه ای که دارای قدمتی بیش از یک قرن است سود دهی زیادی برای باغداران و کشاورزان دارد. این نهال پایه بذری، در مناطق سردسیری به خوبی رشد می کند و محصول قابل توجهی به بار می نشاند.

همچنین جالب است بدانید قدمت این درخت گردو پایه بذری به بیش از یک قرن پیش برمی‌گردد. پس همانطور که می‌بینید از قدمت بسیار بالایی برخوردار است و حضور آن همیشه باعث سودهی زیادی به اکثر کشاورزان و باغداران در فصل‎‌های مناسب برداشت بوده است. همچنین به این موضوع مهم دقت کنید که شما می‌توانید این نهال گردوی پایه بذری را در مناطق سردسیری بکارید.

 ارتفاع درخت گردو خوشه‌ ای و مقدار باردهی باکیفیت آن چقدر  است؟

طی تحقیقات و نتایجی که از بررسی اندازه و ارتفاع مناسب پرورش درختان گردو خوشه‌ ای بدست آمده است ارتفاع آن اصولاً بین بازه تا ارتفاع 1500 متر بوده است. همچنین موضوع مهم دیگری که از بررسی گونه‌های مختلف درخت‌های گردو بدست آمده است، اینست که شما می‌توانید در هر 1هکتار کاشت خود حدود 6 هکتار باردهی داشته باشید که این می‌تواند خبر بسیار خوشحال کننده‌ای برای کشاورزان و باغداران باشد.

مزایای درخت گردو خوشه ای چیست؟

 همان طور که در مقدمه عنوان شد ما در این مقاله می‌خواهیم مزایایی است. در واقع محصول آن در همان سال‌های ابتدایی کاشت قابل برداشت می باشد. یعنی لازم نیست که باغبان یا کشاورز زمان طولانی را صبر کند تا درخت او به بار بنشیند. بنابراین از لحاظ اقتصادی درخت کاملا به صرفه ای به شمار می رود.

  • یکی دیگر از مزایای درخت گردو خوشه ای قیمت مناسب آن است. این نهال نسبت به سایر گونه ها دارای قیمت خوبی است. اگر شما دارای باغ یا زمین کشاورزی هستید می توانید با خرید تعداد زیادی نهال گردو خوشه ای به سود خوبی دست پیدا کنید.
  • بهترین نوع گردو معمولاً دارای پوست نازک می باشد. درخت گردوی خوشه ای نیز دارای محصولاتی با پوست نازک است.
  • بسیاری از انواع نهال گردو ممکن است در مناطق سردسیری رشد نکند و محصولی ندهد. اما درخت گردو خوشه ای در مناطق سردسیر و کوهستانی نیز پربار است و محصول خوبی دارد. بنابراین ویژگی مقاومت بالا، شرایط این درختان را برای کاشت در مناطق سردسیری نیز مهیا می کند.
  • یکی دیگر از مزایای درخت گردو خوشه ای ریشه محکم آن است. بنابراین نسبت به تغییرات ناگهانی که ممکن است در بافت خاک ایجاد شود مقاومت لازم را دارد. این ویژگی سبب می شود درخت گردو خوشه ای در برابر وزش های شدید باد و طوفان های فصلی آسیب نبیند و مقاومت لازم را داشته باشد.
  • مغز گردو خوشه ای بسیار مقوی و برای سلامت بدن مفید است. یکی از مزایای گردو خوشه‌ای طعم متفاوت و بی نظیر محصول آن می باشد.

طول عمر این درخت گردو چند سال است؟

عمر مفید درختان گردو به بیش از 100 سال هم می‌تواند برسد اما اگر بخواهیم واقع بینانه به طول عمر مفید آن‌ها نگاه کنیم باید بدانید که طول عمر مفید آن‌ها بین 50 تا 60 سال است. پس بهتر است تا زمانی که باردهی اقتصادی مفیدی برای شما رقم می‌زند از آن به خوبی مراقبت کنید تا محصول مورد نظر را برداشت کنید.

سخن پایانی

ما در این مطلب مزایای گردو خوشه ای را به صورت کامل به شما معرفی کردیم. مطمئنا حالا دیگر با توجه به اطلاعاتی که به دست آورده اید تحلیل درست تری نسبت به کاشت و پرورش گردوی خوشه‌ای در منطقه آب و هوایی خود دارید. شاید مزایای گردو خوشه ای شما را به پرورش این نهال ترغیب کرده باشد. فراموش نکنید که شما می توانید در هر یک هکتار زمین یا باغ خود چیزی حدود شش هکتار محصول داشته باشید که این موضوع برای کشاورزان و باغداران از لحاظ اقتصادی بسیار قابل توجه است. در پایان امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

چرا خرید نهال از نهالستان سهند نهال؟

این نهالستان بزرگترین تولید کننده نهال سیب در غرب کشور با همکاری و ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی و بیش از سه دهه در زمینه نهال کاری – نهال فروشی – خرید نهال – فروش نهال و احداث باغات مدرن اقتصادی میوه فعالیت دارد.

این شرکت سالیانه 5 هکتار نهالستان از انواع نهال پیوندی و غیر پیوندی انگور زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود 300 هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید می کند و به داخل و خارج از کشور صادر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *