مقالات نهال

بهترین نهال پسته برای مناطق گرمسیری

بهترین نهال پسته برای مناطق گرمسیری

مطمئنا بهترین نهال پسته برای مناطق گرمسیری ارقام مختلفی دارد که در این مقاله از وب سایت نهالستان سهند نهال به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. از دل مناطق کویری و گرم خشک کشور میوه‌ای برخاسته است که با نام طلای سبز شناخته می‌شود . نیاکان ما از آن در مراسمات باستانی نظیر نوروز و یلدا به عنوان تنقلات استفاده می‌کردند.

میوه پسته در ظرف آجیل یکی از لوکس‌ترین و خوشمزه‌ترین مغزیجات برشمرده می‌شود که به نام آجیل خندان نیز شهرت دارد زیرا به دلیل باز بودن پوسته سخت آن و نمایان شدن مغز قرمزش، حالتی از لبخند را در ذهن تداعی می‌کند و به دلیل مرغوبیت و بازار پسندی بالایی که میوه پسته دارد یکی از محصولات صادراتی کشور تلقی می‌شود و فروش آن ارزآوری بالایی به همراه دارد.

درخت پسته بومی مناطق گرمسیری و کویری است و نور و گرما خورشید بر کیفیت میوه‌های آن می‌افزاید و سازگاری بالایی با آب و هوای گرم و خشک دارد و مناطقی که دارای اقلیمی نسبتا گرم در تابستان و نسبتا سرد در زمستان هستند بسیار ایده آل برای کاشت این درخت هستند و استان کرمان با داشتن چنین اقلیمی به استان پسته خیز کشور مبدل گشته است و درخت پسته به غیر از این استان‌ در باغات سمنان، خراسان، قزوین، مرکزی و …نیز کاشت می‌شود.

ویژگی ارقام گرمسیری درخت پسته

همانطور که گفته شد درخت پسته در مناطق کویری و گرم و خشک رشد مطلوبی دارد و قادر به تحمل گرمای 45 درجه سانتی گراد در تابستان و 20- درجه سانتی گراد در زمستان است همچنین این ارقام به خشکی و کم آبی مقاوم و به رطوبت خاک یا شرجی زیاد حساس هستند.

همانطور که گرما و نور خورشید سبب افزایش کیفیت محصول درخت پسته می‌شود، سرمای فاقد یخبندان در زمستان برای افزایش رشد و عملکرد بهتر آن نیز موثر است.

غالبا ارقام گرمسیری پسته زود گل هستند به همین دلیل نباید در مناطقی کاشته شوند که سرمای دیررس بهاره دارند زیرا وقوع ناگهانی سرمای بهاره سبب خشک شدن و آسیب به گل‌های آن‌ها می‌شود در نتیجه به شدت میزان محصول آن‌ها افت می‌‌کند.

بهترین ارقام نهال پسته برای مناطق گرمسیری

با توجه به اینکه نهال پسته بومی مناطق گرمسیری است، اکثر ارقام مختلف آن را می توانید در چنین مناطقی بکارید. با این حال برخی از نژاد های خاص این نهال هم وجود دارند که کاشت آن ها در مناطق گرمسیر، سود زیادی عاید شما خواهد کرد. برخی از بهترین ارقام نهال پسته برای کاشت در مناطق گرمسیری عبارتند از:

1- نهال پسته دامغان

پسته دامغان جزو بهترین و پرطرفدارترین انواع پسته در کشور است و علاوه بر بازارهای داخلی، در بازارهای خارجی هم طرفدار دارد. از همین رو کاشت نهال پسته دامغان می تواند سود زیادی برای شما به همراه داشته باشد. این نهال از ارقام دیرگل بوده و جزو بهترین نهال پسته برای مناطق گرمسیری به شمار می رود.

شما باید هر 12 روز یکبار به این نهال ها آب بدهید و به خوبی از آن ها نگهداری کنید. در این صورت، می توانید هر سال 8 کیلوگرم پسته مرغوب و با کیفیت را از آن برداشت نمایید. البته این نهال از سال پنجم بعد از کاشت به ثمر می نشیند و عمر تجاری آن هم به 80 سال خواهد رسید.

2- نهال پسته احمد آقایی

این نهال جزو محصولات پرفروش و معروف بازار به شمار می رود و به دلیل دیرگل بودن، برای کاشت در مناطق گرمسیری مناسب است. این نهال باید در ارتفاع 800 الی 2000 متر از سطح دریا کاشته شود. شما باید هر 10 روز یکبار این نهال را آبیاری کنید.

نهال پسته احمد آقایی در سال دوم بعد از کاشت به ثمر می نشیند و عمر تجاری آن هم حداقل 100 سال خواهد بود. این نهال در هر سال 15 کیلوگرم محصول به شما می دهد.

3- نهال پسته اسرائیلی

این نهال برخلاف نامش به کشور اسرائیل ربطی ندارد و متعلق به کشور ایران است و نام تجاری آن پسته ممتاز زرندی است این نهال یکی از پربارترین و کم دردسرترین نهال‌های پسته است.

این نهال نواحی گرم و خشک بیابانی را برای رشد می‌پسندد و گرمای 40 درجه تابستان، خشکی و کم آبی را تحمل می‌کند. به همین دلیل رقمی گرمسیری محسوب می‌شود. اما به شرجی و رطوبت حساس است.  از طرفی سرمای 20- درجه سانتی گراد در زمستان را نیز می‌تواند تحمل ‌کند و برای تکمیل دوره خواب زمستانه به 300 تا 1000 ساعت سرمای 7- درجه سانتی گراد نیاز دارد.

میوه‌های آن اندازه متوسط و وزنی 3-4 گرمی دارند . خوشه‌های میوه آن پس از 5 سال از زمان کاشت بر روی شاخه‌های آن ظاهری می‌شوند . اگر این نهال شرایط مطلوبی برای رشد داشته باشد بعد از 4 تا 5 سال به باردهی اقتصادی در حدود 5 تا 6 تن خواهد رسید.

نهال پسته اسرائیلی زودگل است و برای اینکه لقاح و باروری گل‌های آن افزایش یابد به ازای هر 360 اصله نهال آن، 40 نهال گرده زا سازگار در هر هکتار باید کاشته شود.

4- نهال پسته رفسنجان

اگر به دنبال نهالی تجاری و پرسود برای کاشت هستید نهال پسته رفسنجان گزینه مناسبی است. بهترین اقلیم برای رشد آن مناطق گرمسیری است. به دلیل زود گل بودن به سرمای بهاره حساس است. اما برای رشد و باردهی به سرمای منفی 7 درجه سانتی گراد به مدت 700 الی 1200 ساعت نیازمند است.

میوه این رقم دارای طعم و کیفیت بی نظیر است و بیش از 90 درصد میوه‌های آن خندان هستند. رقمی پربار به شمار می‌آید زیرا در هر هکتار، 6-5 تن محصولی را تولید می‌کند که دارای ارزش صادرات است. این نهال زود بازده است و از سال اول پس از کاشت شروع به باردهی می‌کند و بعد از گذشت 3 تا 4 سال به بلوغ می‌رسد.

نهال پسته رفسنجان تک پایه است و به رقم گرده زا نیاز ندارد و پایه نهال اکبری برای پیوند زنی این نهال گزینه مناسبی به حساب می‌آید. نهال‌های پیوندی برخلاف خود نهال رفسنجان تا ارتفاع 5 تا 6 متر رشد می‌کنند. بنابراین برای کاشت آن‌ها در اراضی مسطح فاصله 4 در 4 متر مناسب است.

5.نهال پسته سفید نوق

این نهال بومی ایران و متعلق به شهرستان رفسنجان است. کاشت و پرورش آن در مناطق گرمسیری و خشک کویری رواج زیادی دارد. زیرا آفتاب دوست است و برای جذب بهتر نور خورشید باید در ردیف‌های 3 در 4 متری و به فاصله 7 متر کاشته‌شود. همچنین این نهال تحمل زیادی در برابر خشکی، کم آبی و شوری خاک دارد.

با توجه به اینکه این نهال در مناطق گرمسیری کاشته‌می‌شود. بنابراین سرمایی کمتر از 7 درجه سانتی گراد به مدت 600-400 ساعت برای شکستن‌فاز خواب آن کافی‌است . این سرما در مناطقی با ارتفاع 500 تا 1800 متر از سطح دریا تامین می‌شود.

میوه‌های این نهال بسیار مرغوب و با کیفیت هستند. به شکل بادامی یا مخروطی شکل دیده‌می‌شوند و وزنی معادل 3 گرم دارند که اکثر میوه‌های آن پر مغز هستند. به دلیل طعم و کیفیت بالا در تهیه آجیل، پودر پسته و خلال پسته صادراتی استفاده می‌شوند.

خوشه‌های میوه این نهال 3 سال پس از کاشت بر روی شاخه‌ها ظاهر می‌شوند که در سال‌های ابتدایی پس از کاشت میزان باردهی آن کم است. اما در سال 6 بعد از کاشت به 7 تن محصول با کیفیت در هر هکتار دست پیدا می‌کند و سودی چشمگیر را عاید باغدار می‌کند.

سخن پایانی

حال که با ارقام گرمسیری درخت پسته آشنا شدید. چنانچه باغی دارید که در مناطق گرم و خشک کشور واقع شده است این فرصت را از دست ندهید. سریعا اقدام به خرید نهال پسته  متناسب با منطقه خود کنید. یا اگر باغ قدیمی پسته دارید درختان مسن و بذری را با نهال‌های جوان و پیوندی پسته جایگزین کنید.

برای خرید نهال پسته به سراغ نهالستان‌های دارای مجوز از سوی سازمان جهاد کشاورزی بروید زیرا فروش نهال پسته به همراه کارت گارانتی و شناسنامه است و کارشناسان این مرکز همه ارقام پسته را به شما معرفی می‌کنند و در نهایت شما را برای خرید بهترین و مناسب‌ترین نهال پسته راهنمایی می‌کنند.

چرا خرید نهال از نهالستان سهند نهال؟

این نهالستان بزرگترین تولید کننده نهال در غرب کشور با همکاری و ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی و بیش از سه دهه در زمینه نهال کاری – نهال فروشی – خرید نهال – فروش نهال و احداث باغات مدرن اقتصادی میوه فعالیت دارد.

این شرکت سالیانه 5 هکتار نهالستان از انواع نهال پیوندی و غیر پیوندی انگور زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود 300 هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید می کند و به داخل و خارج از کشور صادر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *