مقالات نهال

شرایط کاشت نهال پسته در مناطق گرمسیری

شرایط کاشت نهال پسته در مناطق گرمسیری

اگر در نواحی گرمسیری قصد کاشت نهال پسته دارید بایستی شرایط کاشت نهال پسته در مناطق گرمسیری را به طور اصولی بدانید. در همین ابتدا باید گفت که اگر قصد خرید نهال پسته دارید حتما با نهالستان سهند نهال در ارتباط باشید. کاشت و تکثیر درخت پسته سودآوری زیادی برای باغداران و کشاورزان دارد و همیشه مورد توجه آن ها بوده است. برای این کار ابتدا باید با مناطق مناسب برای کاشت پسته آشنا باشند و اطلاعات کاملی از آن در دست داشته باشند‌. در این مطلب با کاشت پسته در مناطق گرمسیری آشنا خواهید شد.

درخت پسته

پسته از خشکبار مقوی و آجیل های پرخاصیت است و در همه جا طرفداران زیادی دارد. درواقع پسته حاوی مواد مغذی و عناصر مفید زیادی است‌. پسته سرشار از آنتی اکسیدان و فیبر و دارای ارزش غذایی بالا است. به خاطر این ویژگی ها و شیوه های کاشت و برداشت آن, قیمت بالایی هم دارد. مدت زمانی که نهال پسته به باردهی می‌رسد, ۵ سال و بیش تراست و این باعث شده  که پرورش این محصول به صبر و حوصله ی زیادی نیاز داشته باشد.

ویژگی های مناطق گرمسیری

اقلیم گرمسیری دارای دو دسته است: گرم و خشک و گرم و مرطوب.

اقلیم گرم و خشک شامل مناطق زیادی از ایران می‌شود. آب و هوای خشک و تابش مستقیم آفتاب تز ویژگی های آن است. میانگین تغییرات دما در این مناطق بالا است و باعث شده تا تابستان بسیار گرم و زمستان سرد و خشک باشد. این اقلیم هم دارای دو نوع,  بیابانی مثل شهرزاهدان و نیمه بیابانی مثل شهرهای تهران و مشهد است.

اقلیم گرم و مرطوب  آب و هوایی گرم و مرطوب دارد مثل شهرهای جنوب غربی و شرقی ایران. تابستان گرم ومرطوب و زمستان معتدل از ویژگی های آن است و اختلاف دما در شب و روزپایین است.

شرایط کاشت نهال پسته در مناطق گرمسیری

خوشبختانه کاشت نهال پسته در مناطق گرمسیری، دردسر چندانی ندارد و ریسک به بار ننشستن نهال ها به حداقل می رسد. برای اینکه اصول کاشت این نهال ها را رعایت کنید، لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • یکی از مهم ترین و اولین کارها برای شروع کاشت درختان پسته شناخت کامل از شرایط آب و هوایی منطقه ی باغ پسته است.
  • برای کاشت پسته مناطقی که آب و هوای گرم و کمی خشک دارند مطلوب است.است به دلیل اینکه در این مناطق تابستان ها گرم و طولانی و زمستان ها سرد هستند. بهترین دما برای فصل رشد پسته حدود ۲۵ تا ۳۵ درجه است. از علت های کاهش کیفیت میوه بالاتر و یا پایین تر بودن دما از این مقداراست و تاثیر منفی روی رشد پسته دارد. درخت پسته تحمل رطوبت و یخبندان را نیز ندارد ولی در مقابل خشکی اغلب مقاومت خوبی نشان می‌دهد.
  • رطوبت زیاد هنگام شروع گرده افشانی, تشکیل میوه را کاهش می‌دهد و هم چنین رطوبت بالا زمان تشکیل میوه موجب بروز بیماری قارچی در درخت می‌شود.  درختان پسته در ارتفاع زیاد هم رشد خوبی نمی‌کنند. ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ متری از دریا برای کاشت پسته مناسب است.
  • بارش برف زمستانی هم برای درخت مفید است به ویژه اگر خاک شور نباشد. بارش زیاد باران گرده افشانی را متوقف می‌کند مثلا در شهرهای شمالی  در پسته کشت نمی‌شود.
  • در مناطقی که خاک آن سبک و شنی است پسته نباید کاشته شود همچنین در مناطقی که آب زیرزمینی تا یک متر بالا آمده است.
  • در مناطقی که سرمای مورد نیاز پسته را نداشته باشد  و زمستان گرم تر از حالت نرمال باشد پسته رشد خوبی نخواهد کرد.

کاشت پسته در مناطق گرمسیری

با ویژگی هایی که در مورد پسته گفته شد و همچنین شرایط مناطق گرمسیری, به این نتیجه می‌توان رسید که درخت پسته را در اقلیم گرم و خشک مناطق گرمسیری می‌توان پرورش داد. درختان پسته نسبت به خشکی تا حدودی مقاوم هستند. همچنین برای طی کردن دوره‌ی رشد و میوه دهی به سرمای زمستان نیاز دازند. بنابراین این مناطق برای کاشت پسته مناسب است و با درنظر گرفتن خاک مناسب و سایر مراقبت ها, رسیدن به محصول پر بار دور از انتظار نخواهد بود.

چگونگی کاشت پسته

برای کاشت پسته دو راه  مختلف وجود دارد. اول کاشت مستقیم در زمین و روش دیگر کاشت بذر در گلدان است. پس از آن که نهال به اندازه کافی رشد کرد آن را از گلدان به زمین موردنظر منتقل می‌کنند.

اواخر زمستان بذر پسته را در گلدان می‌کارند و پس از رشد کردن ریشه به گلدان بزرگ تر منتقل می‌کنند. بعد از چند ماه که رشد  کرد در فصل پاییز آن را در زمین اصلی می‌کارند.

پرورش درخت پسته و باردهی آن زمان زیادی می طلب. و باید صبر زیادی به خرج داد. حدودا در سال ششم اولین باردهی انجام می‌شود.  میزان محصول در این موقع کم است ولی در سال پانزدهم باردهی به اوج می‌رسد و تکمیل می‌شود. وقتی میوه پسته  رسید باید سریعا برداشت شود تا از آسیب ها و بیماری ها ایمن بماند.

چرا خرید نهال از نهالستان سهند نهال؟

این نهالستان بزرگترین تولید کننده نهال در غرب کشور با همکاری و ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی و بیش از سه دهه در زمینه نهال کاری – نهال فروشی – خرید نهال – فروش نهال و احداث باغات مدرن اقتصادی میوه فعالیت دارد.

این شرکت سالیانه 5 هکتار نهالستان از انواع نهال پیوندی و غیر پیوندی انگور زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود 300 هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید می کند و به داخل و خارج از کشور صادر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *