مقالات نهال

راهنمای انتخاب نهال گردو

راهنمای انتخاب نهال گردو

به طور کلی انتخاب نهال گردو و  خرید نهال گردو؛ با توجه با شرایط جغرافیایی و اقلیمی مورد نظر، اگر زمین کشاورزی شما فاکتور های لازم جهت کاشت و پرورش را داشته باشد، می تواند یکی از سودآورترین و ایمن ترین گام های اقتصادی در کشاورزی و باغداری قلمداد شود. درخت گردو یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین ارقام میوه است که در بیشتر نقاط کشورمان قابل کاشت و محصول‌دهی است. از طرفی به علت محصول‌دهی بسیار عالی و عمر اقتصادی بالایی که دارد؛ سودآوری و بهره‌وری بی‌نظیری در بین سایر ارقام میوه به خود اختصاص داده است. برای انتخاب و خرید نهال گردو باید بدانیم کدام یک از ارقام گردو برای باغ ما مناسب است. یعنی با کاشت کدام نهال گردو در باغ با سازگاری بسیار عالی نهال‌ها؛ به سودآوری حداکثری دست میابیم. در این مطلب قصد داریم تا ابتدا راهکارهای اساسی در شناخت و انتخاب بهترین نهال گردو را بشناسیم.

نحوه  انتخاب بهترین نهال گردو را برای باغ خودمان انتخاب نماییم؟

شناخت و انتخاب و خرید نهال گردو کار چندان دشواری نیست. به شرط آنکه نکات مرتبط با خرید بهترین نهال گردو در باغمان را بدانیم. و پس از مقایسه‌ی شرایط مطلوب نهال با شرایط اقلیمی و آب وهوایی در شهرمان؛ نهال گردوی مورد نظر خود را بیابیم.

 10 نکته اساسی که هر باغداری پیش از خرید نهال گردو باید بداند :

1- سازگاری نهال با شرایط آب وهوایی در شهرمان:

 پیش از خرید نهال گردو باید از وضعیت آب وهوایی و منطقه‌ای در شهرمان آگاه شویم. تا به این ترتیب بدانیم کدام یک از ارقام گردو در باغ ما رشد مناسبی دارد. برای این کار می‌توانید نام شهر خود را در مرورگر گوگل جستجو نمایید. تا از اطلاعات کلی شرایط شهر خود آگاه شوید. سپس با مطالعه اطلاعات نهال در سایت سهند نهال بهترین نهال گردو را انتخاب نمایید. بهترین آب وهوا برای کاشت نهال گردو، آب وهوای مدیترانه‌ای است. بهتر است هوای منطقه در تابستان‌ها معتدل و در زمستان‌ها سرد باشد. نیاز سرمایی درختان گردو نیز اغلب از 300 تا 1500 ساعت قرارگیری در دمای 0 -7 درجه سانتیگراد است، که لازم است در فصل زمستان برطرف شود.

2- سازگاری نهال گردو با خاک باغمان:

بهترین خاک برای کاشت نهال گردو، خاک نیمه سنگین و شنی و لومی یکدست و رسی با عمق زیاد است. بدترین خاک نیز خاک رسی سنگین و با رطوبت زیاد است. خاک باید دارای زهکشی مناسبی باشد و به خوبی تهویه هوا در آن انجام گیرد.

3-آگاهی از حداکثر محصول‌دهی نهال گردو:

 علاوه بر فراهم‌سازی شرایط مساعد برای کاشت پیش از خرید نهال گردو؛ محصول‌دهی حداکثری درختان گردو به نحوه نگهداری آنها نیز وابسته است. امروزه با استفاده از پیوندها و اصلاحات در درختان؛ محصول‌دهی درختان گردو بین 7 تا 16 تن در هکتار است.

4- آگاهی از حداکثر عمر اقتصادی نهال گردو:

عمر اقتصادی به حداکثر زمانی گفته می‌شود که درخت گردو به محصول‌دهی حداکثری خود ادامه می‌دهد. عمر اقتصادی درختان گردو با اصلاحات انجام شده توسط نهالستان‌ها بهبود چشمگیری یافته است. به طور معمول درختان گردو قادرند بین 80 تا 200 سال عمر اقتصادی داشته باشند. لازم است بدانید که تنها با کاشت نهال گردو در شرایط رشد مطلوب و همچنین نگهداری صحیح از درختان و آبیاری و کوددهی به موقع آنها می‌توانید به عمر اقتصادی حداکثری درختان دست یابید.

5- آگاهی از مقاومت حداکثری نهال در برابر آفات و بیماری‌ها :

 مقاومت بالای درختان در برابر بیماری‌ها و آفات می‌تواند در هزینه‌های نگهداری ما مؤثر باشد. البته اغلب درختان گردو در برابر برخی از بیماری‌ها آسیب‌پذیرند. با سمپاشی و کوددهی و آبیاری منظم درختان از آنها در برابر ابتلاء به بیماری‌ها و آسیب‌پذیری در برابر آفات محافظت نمایید.

6- آگاهی از سن بلوغ نهال گردو :

 اغلب درختان گردو از همان سال اول محصول‌دهی را آغاز می‌نمایند. البته این محصول‌دهی بسیار کمتر و با کیفیت پایین‌تر انجام می‌شود. که برای عرضه در بازار مناسب نیست. سن بلوغ نهال به سنی گفته می‌شود که درخت محصول‌دهی حداکثری و باکیفیت خود را آغاز می‌کند. سن بلوغ اغلب درختان گردو 5 سالگی است. به این ترتیب با نگهداری از نهال؛ باردهی و درامدزایی از درختان از 5 سالگی آنها آغاز خواهد شد.

7- کیفیت محصولات گردو :

 کیفیت محصولات گردو مهم‌ترین عامل در قیمت‌گذاری آنها است. هرچه میوه‌های درشت‌تر و باکیفیت‌تر و پوست کاغذی‌تری به بازار عرضه نماییم. درآمد حاصل از فروش محصولات نیز افزایش خواهد یافت. برای مثال وزن محصولات نهال گردو چندلر پیوندی تا 15 گرم (به همراه پوست چوبی) است.

خرید نهال گردو نیازمند به تحقیق و بررسی و شناخت درست و اصولی بهترین نهال گردو است. مشاوران ما در نهالستان سهند نهال با مشاوره رایگان در این مرحله همراه شما خواهند بود. شما می‌توانید پیش از خرید نهال گردو از مشاوره متخصصین ما بهره‌مند شوید.

8- آگاهی از ارتفاع از سطح دریای شهر و نهال:

پس از آگاهی از ارتفاع از سطح دریای منطقه باغمان، لازم است از ارتفاع از سطح دریای مطلوب نهال نیز آگاه شویم. اغلب بهترین نهال‌های گردو قادرند در ارتفاع بین 0 تا 3000 متر از سطح دریا به خوبی رشد کنند. این ارتفاع بیش از 90 درصد باغ‌های کشورمان را در برمی‌گیرد.

9- سازگاری نهال با حداکثر و حداقل دمای شهرمان:

بهترین دمای رشد نهال گردو بین 5 تا 25 درجه سانتیگراد است. دمای هوا نباید بیش از 37 درجه و کمتر از 20- درجه سانتیگراد باشد. در فصل گلدهی و جوانه‌زنی درختان؛ دمای هوای کمتر از 5- درجه سانتیگراد گل‌ها را می‌سوزاند. در زمان گرده‌افشانی نیز بهترین دما برای درختان بین 15 تا 20 درجه سانتیگراد است.

10- سازگاری نهال با رطوبت و خشکی هوا:

 اگر در منطقه‌ای بسیار خشک و یا بسیار مرطوب قرار دارید. باید توجه داشته باشید که نهال گردویی که انتخاب می‌کند قابلیت رشد در شرایط خاص منطقه شما را دارد یا خیر. رطوبت و یا خشکی بیش از حد می‌تواند سلامت درختان را به خطر بیاندازد.

مزایای انتخاب و خرید بهترین نهال گردو:

  • انتخاب بهترین نژاد درخت گردو، می تواند پلی برای شما در رسیدن به بالاترین سودهی رقم زند.
  • این خرید با توجه به شرایط جغرافیایی شما و انتخاب رقم مورد نظر شما تعیین می گردد و نمی توان برای همه ی باغات، یک رقم را نام برد.
  • اما فرمول کلی می تواند جهت پرورش بهترین نوع درخت گردو، خرید نهال گردو پیوندی به نسبت نهال گردو بذری باشد.
  • انواع درخت گردو پیوندی به نسبت ارقام گردوی بذری، باردهی به مراتب بسیار بالاتر و مقاومت مناسبی هم در برابر آفات و بیماری های درختان گردو از خود به نمایش می گذارند.

جمع‌بندی

همانطور که دانستید؛ انتخاب و شناخت و خرید بهترین نهال گردو کار چندان دشواری نیست. از طرفی شما می‌توانید از مشاوره رایگان متخصصین ما در نهالستان سهند نهال نیز بهره‌مند شوید. به این ترتیب بهترین نهال گردو با بیشترین سازگاری و بهترین محصول‌دهی در منطقه و باغ خود را خریداری نموده و با فراهم‌سازی شرایط مساعد برای رشد درخت؛ یک باغ پربار را برای خود ایجاد خواهید نمود. همچنین با فروش میوه گردو هرساله به درآمدزایی بسیار عالی از باغ دست میابید.

نهالستان سهند نهال با مدیریت جناب آقای سعید قاسمی با بیش از نیم‌قرن سابقه‌ی فعالیت در سرتاسر مراحل خرید نهال گردو تا کاشت آن در باغ و نحوه‌ی نگهداری همراه شما خواهد بود. نهال‌های تولیدی در این مرکز همگی اصلاح شده و با کیفیت بالا و آماده‌ی کاشت در بیشتر نقاط کشورمان هستند. با خرید نهال گردو از نهال فروشی سهند نهال, گواهی سلامت و ضمانتنامه کتبی معتبر از نهالستان دریافت نموده و شامل دریافت سایر خدمات رایگان ما خواهید شد.

چرا خرید نهال از نهالستان سهند نهال؟

این نهالستان بزرگترین تولید کننده نهال سیب در غرب کشور با همکاری و ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی و بیش از سه دهه در زمینه نهال کاری – نهال فروشی – خرید نهال – فروش نهال و احداث باغات مدرن اقتصادی میوه فعالیت دارد.

این شرکت سالیانه 5 هکتار نهالستان از انواع نهال پیوندی و غیر پیوندی انگور زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود 300 هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید می کند و به داخل و خارج از کشور صادر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *