مقالات نهال

ویژگی های نهال گردو چندلر

ویژگی های نهال گردو چندلر

از ویژگی های نهال گردو چندلرگردو چندلر می توان گفت از گردوهای رقم دیرگلی می باشد که پروش آن در زیست بوم های نسبتا معتدل تا نسبتا سردسیر باز خورد خوبی را نشان داده است. نهال گردو چندلر؛ از فاکتور های رشد خوبی برخوردار است ؛ قامت این نهال متوسط و نسبتا پایه کوتاه می باشد و به شکل نیمه قائم رشد دارد . دارای گردوهایی با مغز سفید و پوست کاغذی همچنین با برگ هایی نسبتا بزرگ و پر رنگ ، توانسته گردوی چندلر، دل باغداران را به دست بیاورد. در پاییز نیاز به خواب زمستان و سرما دارد و از همین جهت در بهار دیر تر گل دهی را آغار می کند و باردهی گردو دیر رس بوده و عملکرد بسیار مطلوبی را از خود نشان داده است.

آشنایی با ژنتیک نهال گردو چندلر:

گردو چندلر؛ از گردوهای رقم دیرگلی می باشد که پروش آن در زیست بوم های نسبتا معتدل تا نسبتا سردسیر باز خورد خوبی را نشان داده‌است. این گردو از ارقام خود بارور نمی باشد و نیاز به یک شریک جنسی دارد تا گرده افشانی آن کامل عملیاتی شود که در شرایط برای کاشت Chandler walnut seedlings؛ برای هر حدودا ۵ تا ۱۰ نهال گردویی که کاشته‌می‌شود یک رقم گردو را می توان برای این عمل در نظر گرفت که از دیر باز گردوی فرانکت برای این گردافشانی توصیه‌شده‌است.

مهم ترین مبحثی که می بایست باغداران قبل از خرید نهال گردو چندلر؛ به آن توجه نمایند ، میزان مقاومت نهال ها به سرما و خشکی می باشد زیرا نهال گردو چندلر؛ همانند نهال گردو فرنور تحمل نسبتا خوبی به سرمای بهاره دارند و به علت دیر گل ده بودن می توانند سرما را به عاملی جهت رشد تبدیل نماییند.قیمت نهال گردو این دو رقم هم بسیار شبیه به یکدیگر می باشد.

چندلر؛ یکی از محبوب و قدیمی ترین گردو های آمریکایی در کشاورزی و باغداری نوین جهان می باشد . شاید اگر محققان آمریکایی دست به اصلاح این نهال نمی کردند؛ هیچ گاه سودی زیادی برای پرورش گردو نصیب باغداران نمی شد زیرا با دست ورزی کردن توانستند تا حد مطلوبی به مقاومت در برابر سرمای این نهال بیافزایند و از سویی گردوهای با کیفیت تولید نمایند ، پس طبیعی می باشد که قیمت نهال گردو چندلر پیوندی؛ نسبت به سایر ارقام نهال گردو کمی گران تر باشد .

عمر اقتصادی رقم گردوی چندلر چقدر است؟

عمر اقتصادی درخت گردوی چندلر در شرایط یرداشت محصول تجاری و ایده آل به حدود 80 الی 100 سال می رسد.
ارتفاع از سطح دریا:
گردوی چندلر برای ارتفاعات 800 تا 1900 بهترین گزینه می باشد.اگر ارتفاع بیش از ارتفاع انتخابی باشد شاهد کاهش عملکرد نهال خواهیم بود.
حداکثر عملکرد میوه در هر هکتار:
میزان باردهی گردوی چندلر از همان سال اول می باشد (حدود 10 الی 15 عدد )
میزان محصول هر درخت بالغ ؛به صورت تازه چیزی در حدود 300 کیلوگرم و به صورت خشک بار حدود 70 کیلو گرم و در هر هکتار بین 5 الی 5.5 تن می باشد.
قیمت نهال گردوی‌اصلاح‌شده ژنوتیپ چندلر 140 هزار و نهال پیوندی گردوی چندلر از 180 تا 220 هزار است

درخت گردوی چندلر یکی از محبوب‌ترین انواع گردو برای کشاورزان است. ویژگی‌های آن عبارتند از:

  • باردهی زودرس از ویژگی های نهال گردو چندلر: گردوی چندلر معمولاً پس از 3 تا 4 سال از کاشت شروع به باردهی می‌کند.
  • میوه بزرگ: میوه‌های چندلر بزرگ و جذاب هستند، که باعث می‌شود در بازار بسیار محبوب باشند.
  • پوست نازک از ویژگی های نهال گردو چندلر: میوه‌های چندلر پوست بسیار نازکی دارند که باعث می‌شود برداشت و پردازش آن‌ها آسان‌تر باشد.
  • مقاومت در برابر بیماری‌ها: گردوی چندلر مقاومت خوبی در برابر بیماری‌های مختلف دارد.
  • کیفیت بالای گوشت میوه: گوشت میوه چندلر کیفیت بسیار بالایی دارد و معمولاً برای فروش به صورت خام یا برای استفاده در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاشت نهال گردو چندلر

ابتدا چاله ای به عمق ریشه نهال حفر کنید، سپس نهال گردو را درون چاله قرار دهید. توجه کنید ریشه باید مستقیم به سمت پایین قرار گیرد و پیچ خوردگی یا تغییر جهت به سمت بالا نداشته باشد. سپس با خاک نرم و مرغوب چاله را پر کنید و کمی خاک را با پا فشار دهید تا فضای خالی بین ذرات خاک در محیط ریشه کم شود.

بعد از کاشت آبیاری انجام دهید. پیشنهاد می شود از چیپس چوب یا انواع دیگر مالچ ها به اندازه 5 سانتی متر اطراف نهال کاشته‌شده‌بریزید. نهال گردو را در یک مکان آفتابی بکارید. فاصله کاشت بین نهال های گردو را 5 در 7 متر در نظر بگیرید. در سال اول حداقل ماهی یک بار آبیاری انجام دهید. میزان آب باید به اندازه ای باشد که تا آبیاری بعدی خاک اطراف نهال مرطوب باقی بماند. معمولا بین 20 تا 40 لیتر آب برای هر درخت میزان مناسبی است.

میزان باردهی درخت گردو چندلر در هکتار

نهال گردو چندلر از همان سال اول باردهی خود را شروع می‌کند، اما از سال پنجم باردهی اقتصادی درخت گردو چندلر آغاز می‌شود. بنابراین این انتظار را داشته‌باشید که از هر درخت بالغ گردو چندلر حدودا ۷۰ کیلوگرم گردو خشک برداشت کنید. این نکته نشان‌دهنده این است که سرمایه‌گذاری برروی درخت گردو چندلر فرصت مناسبی است.
میزان باردهی درخت گردو چندلر در هکتار ۶ تن است.

خرید نهال گردو چندلر

قیمت نهال گردو چندلر پیوندی بسته‌به نوع درختی که می خواهید خریداری کنید. تعداد و اندازه نهال سفارشی شما جهت خریداری متفاوت است. نهال های بزرگ تر (درختان با اندازه پریمیوم) زودتر تولید گردو می کنند. زیرا دارای ریشه های قوی تر و تنه بزرگتری هستند و از این رو قیمت بیشتری نیز خواهند داشت.

چرا خرید نهال از نهالستان سهند نهال؟

این نهالستان بزرگترین تولید کننده نهال در غرب کشور با همکاری و ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی و بیش از سه دهه در زمینه نهال کاری – نهال فروشی – خرید نهال – فروش نهال و احداث باغات مدرن اقتصادی میوه فعالیت دارد.

این شرکت سالیانه 5 هکتار نهالستان از انواع نهال پیوندی و غیر پیوندی انگور زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود 300 هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید می کند و به داخل و خارج از کشور صادر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *